№1, січень 2007
Парламентський комітет з питань свободи слова та інформації підготував законопроект про редакційну свободу державної та комунальної преси в процесі роздержавлення. Нормативний акт має сприяти регулюванню відносин між органами державної влади, місцевого самоврядування та заснованими ними друкованими ЗМІ. Мета – максимум «роздержавити» засновані органами влади друковані засоби. Причина відома: адміністрації зазвичай не в змозі опиратися спокусі схилити ЗМІ висвітлювати їхню діяльність із певними акцентами. Мовою закону це називається «зловживанням службовим становищем».
Окремі положення законопроекту перекликаються з чинними законами «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».
Перевантажений заборонними нормами, як вважає науково-експертне управління Верховної Ради, «дієвого механізму реалізації таких норм у вигляді юридичних наслідків» законопроект не передбачає. До того ж чинним законодавством уже встановлено відповідальність за перешкоджання службовій діяльності журналістів (стаття 17 Закону «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» і стаття 343 Кримінального кодексу України).
Та все ж, як вирішили в комітеті 20 грудня, законопроект подаватимуть на розгляд у сесійній залі. Бо попри хиби, його ухвалення концептуально має забезпечити доступ ЗМІ до інформації і, на думку авторів, сприятиме дотриманню принципів свободи слова.
Цьому засіданню передували комітетські слухання на тему «Реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ», що відбулися наприкінці листопада минулого року в Українському домі. Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко, заступник міністра юстиції Лідія Горбунова, голова Національної спілки журналістів Ігор Лубченко, секретар громадської ради при парламентському комітеті Тарас Шевченко у доповідях загострили увагу присутніх представників різних видань на проблемах, пов'язаних із реформуванням ЗМІ.
До обговорення запропоновано законопроекти, котрі підготували Міністерство юстиції та Національна спілка журналістів. Що вкладається в поняття «роздержавлення», мали на меті з'ясувати присутні. Тому в проектах законів і намагалися віднайти положення про засади надання приміщень редакціям, джерела фінансування, соціальний захист журналістів. Багато хто з представників журналістських колективів схиляється до позиції Національної спілки журналістів створити й випробувати пілотний проект процесу роздержавлення, відпрацювання механізмів реформи ЗМІ.
Під час слухань ішлося про регіональний досвід роздержавлення ЗМІ, проблеми виживання в ринкових умовах і право на інформацію. Парламентський комітет, Державний комітет телебачення і радіомовлення, інші учасники слухань дійшли висновку про потребу створити робочу групу, котра має виробити спільну позицію в процесі роздержавлення. Про що й записали в рішенні. Інші його пункти стосуються мораторію на відчуження майна, заборони реєстрації нових державних і комунальних ЗМІ, а також створення пілотного проекту роздержавлення.
Автори: Родіон ГРАБОВИЧ, Вікторія СВІТЛАНОВА
Архів журналу Віче
![]() |
№7 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
Наступна зустріч "формату Рамштайн" відбудеться у межах 10 днів
FT: Європа поки скептична до зміни риторики Трампа щодо РФ і Путіна
Сибіга закликав США та ЄС вдарити по РФ санкціями після масованої атаки на Україну
Рубіо пояснив заяву Трампа про зброю для України за рахунок НАТО
Словаччина продовжує блокувати 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ
Спецпосланець Трампа їде до України: візит триватиме тиждень
Трамп каже, що домовився, аби за американську допомогу Україні платив НАТО
Зеленський: участь США в зустрічі "коаліції рішучих" – це сигнал від Трампа
Зеленський: є ідея, щоб послом у США був Умєров – і це вплине на уряд
Зеленський про нові санкції США та ЄС проти Росії: думаю, ми дуже близькі