№24, грудень 2006

Про обман, довірливість і втіху з нагоди першогрудневого ювілею

Чи має право політик обманювати своїх громадян або приховувати інформацію? На це питання ще у XVIII столітті мислителі відповіли ствердно, проте з одним уточненням: омана має бути зумовлена турботою про громадян.
15 років тому 1 грудня 1991 року українці брали участь у референдумі, відповідаючи на запитання «Чи підтримуєте ви Акт проголошення незалежності України?». Результати були вражаючі. Із 37 млн. 885 тис. 555 громадян, які мали право голосу, в голосуванні взяли участь 31 млн. 891 тис. 742 особи. Підтримали незалежність 28 млн. 804 тис. 71 особа, не підтримали – 2 млн. 417 тис. 554 людини. Недійсними виявилися 670 117 бюлетенів. Перемога.

Проте будь-яка перемога має ціну. Яка ж ціна доленосного волевиявлення? Я, звісно, не про 22 млн. 100 тис. крб. видатків Центральної комісії зі всеукраїнського референдуму. Я про іншу ціну – моральну. Пригадаймо агітаційні плакати, які показували, що Україна за основними економічними показниками перебуває на рівні Італії. А серед пострадянських країн вона – безперечний індустріальний лідер. Звісно, відомо було і про зношеність основних виробничих фондів, і про мільйони й мільйони витрат, які потрібні на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, і про катастрофічне старіння населення. Та ми пишалися країною. І хотіли бути її господарями.

В одному з інтерв'ю Леонід Кравчук, який того самого 1 грудня 1991 року переміг на президентських виборах, зізнався: ситуацію в країні прикрашали, бо все-таки були сумніви щодо результату референдуму. Чи не вперше за всю свою історію українці вирішували власну долю без зброї й без очевидного іноземного втручання. Народ – це стихія, а народ український – стихія хаотична. З однозначною певністю передбачити результат волевиявлення було неможливо. Звідси і пристрасть до барвистої фрази, рожевого політичного перспективознавства.

А може, не тільки омана була? Пригадаймо Шевченкові слова, від яких робиться моторошно: «Та не однаково мені, як Україну злії люди в огні окрадену розбудять. Ой, не однаково мені». Деякі інтерпретатори творчості Тараса Шевченка називають його не інакше, як пророком. Можливо, і не зовсім небезпідставна їхня патетика. Якщо і є в згаданих словах пророкування, то стосується воно 1990-х років. Бо, звісно, і виробництво було енергоємне, і значна кількість товарів не могла конкурувати з імпортними, але частина підприємств і досі працює.

«Хто з'їв моє м'ясо?» – запитав безвісний дядько. А хто з'їв судна та закордонну власність Чорноморського пароплавства? З'їв і не вдавився. Пане Кудюкін, як у вас зі шлунком? Багатотонні гвинти селезінку не лоскочуть? А вам, панове, які «кришували» кудюкіним та іже з ними, корабельні труби, готельні корпуси, земельки санаторіїв, шахтові ліфти, прокатні стани та мільйони тонн заводського обладнання, порізаного на брухт, на печіночку не давлять? Ні, кажете. Яке здоров'я! Ми заздримо вашому здоров'ю. А ви позаздріть нашому терпінню. Яке іноді скидається на сліпувату дурість. Позаздріть бодай чомусь. Так приємно, коли тобі заздрять. Одразу випростовуєшся, посміхаєшся, неначе молодшаєш. Позаздріть. Ми розуміємо, багато хто з вас уже втратив здатність заздрити – не бачите причин. Та згляньтеся. Бо ж вашу сановність, можновладність, респектабельність і поставу батьків народу – це все уможливила наша терплячість, з якою зрівняється тільки терплячість робочої худоби. Позаздріть терплячим і неспокушеним, достеменним блаженним. Бо вони втішаться. Так написано в одній грубій книзі. Та чи втішитеся ви?

Та все-таки, чи має право політик обманювати? Мабуть, таки ні. Має право тільки самообманюватися разом з усім народом, не відрізняючи власної користі від користі громадян. Але, між іншим, постає запитання: як мають ставитися громадяни до політиків, які їх обманюють цинічно й нахабно, пишаючись власною кмітливістю й глузуючи з довірливості ошуканих? Що відповіли б на це запитання мислителі ХVІІІ століття, мислителі епохи великих революцій?

З роковиною Незалежності нас, панове!

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України 23 квітня