№1, січень 2006

Сполучені Штати Америки

Де янголи підносять у рай першого президента країни Дж. Вашингтона

Наприкінці минулого року делегація працівників апарату Верховної Ради України побувала з дружнім робочим візитом у колег у Конгресі США. Ця можливість безпосереднього спілкування з конгресменами, клерками, стаферами, а також практична допомога Посольства України в США й Посольства США в Україні стала доброю нагодою для журналу "Віче" продовжити рубрику "Парламенти світу". Отже...




Офіційна назва – Сполучені Штати Америки (США).

Столиця – місто Вашингтон, округ Колумбія.

Територія поділена на 50 штатів і федеральний округ Колумбія.

Державна мова – англійська.

Площа території – 9.161.972,2 кв. км.

Географічне положення

США переважно розташовані на Північноамериканському континенті між Канадою та Мексикою (штат Аляска – у південно-західній частині континенту, Гаваї – на островах у Тихому океані). На сході та заході країна омивається відповідно Атлантичним і Тихим океанами.

Населення

Чисельність населення США становить приблизно 280 млн. осіб, середня густота – 79,6 чол. на один кв. км.


Конгрес

Двопалатний законодавчий орган складається з Сенату та Палати представників. У січні 2006-го минає рік, як розпочав роботу Конгрес 109-го скликання.

Сенат

Кожен штат представлено двома сенаторами, тож у верхній палаті парламенту – 100 осіб. Кожен сенатор обирається у своєму штаті на шість років. Термін починається в січні наступного після виборів року. Через кожні два роки переобирають третину сенаторів. Вважається, що це забезпечує стабільність складу вищої палати та послідовність її роботи. Відповідно до американської Конституції головою Сенату є за посадою віце-президент США.

До виключних повноважень Сенату належать схвалення міжнародних договорів, згода на призначення уряду та суддів Верховного суду США, послів, консулів, інших урядовців.

Президент США має право ратифікувати міжнародну угоду тільки за умови, що дві третини присутніх на засіданні сенаторів приймуть схвальну резолюцію. Сенат може ухвалити угоду в цілому або з певними застереженнями.

Палата представників

До Палати представників входять 435 членів. Це було зафіксовано 1912 року відповідним законом і відтоді кількість представників не змінювалася. Нині кожен член палати представляє приблизно 500 тисяч виборців. За Конституцією США кожен штат має бути представлений принаймні одним членом палати. Федеральний округ Колумбія не має такого представництва.

Термін каденції – два роки. Він починається з січня наступного після виборів року. У такий спосіб Палата представників оновлюється що два роки. Відповідно до цього термін повноважень усього Конгресу теж вважається завершеним через кожні два роки, протягом яких відбуваються дві сесії, що починаються в січні і тривають з перервами до кінця кожного року.

Право скликати Конгрес на надзвичайну сесію має президент країни.

Конституційні повноваження

Відповідно до Конституції всі повноваження законодавчої влади надаються Конгресові США. Поправка десята до Конституції гласить, що повноваження, котрі не надано Конституцією Сполученим Штатам і не заборонено нею ж таки окремим штатам, залишаються відповідно за штатами й народом.

Конгрес встановлює єдині для всієї держави податки, мита, акцизні збори, затверджує федеральний бюджет, регулює зовнішню торгівлю й торгівлю між штатами тощо.

Контрольна функція Конгресу поширюється на урядові установи та відомства і здійснюється шляхом проведення розслідувань з різних питань, перевірки витрат бюджетних асигнувань.

Оголошення війни, формування збройних сил і виділення коштів на їх утримання, створення нормативних документів з управління та організації війська – права Конгресу.

У Сенаті діють 16 постійних і 4 спеціальні комітети. У Палаті представників – відповідно 22 і 5. Головами комітетів призначаються представники фракції партійної більшості. У постійних комітетах діють підкомітети. Крім того, є об'єднані комітети двох палат.

Неабиякий вплив мають так звані "caucus" – кокуси. 1997 року зусиллями посольства та української діаспори США у Конгресі створено таку групу сприяння Україні, котра налічує близько 40 осіб. Її мета – зміцнення україно-американських відносин і сприяння побудові в нашій державі демократичного суспільства.

Як правило, спочатку рішення стосовно законопроекту ухвалює Палата представників, а потім Сенат. Щоправда, з розглядом питання про скасування поправки Джексона–Веніка сталося навпаки: Сенат її скасував, а Палата представників так і не ухвалила відповідне рішення.

Палати можуть прийняти такі документи.

Білль – це проект закону, запропонований у будь-якій палаті. Якщо він схвалений палатами в ідентичній формі та підписаний президентом, то стає публічним законом.

Резолюція – це документ, прийнятий в одній із палат, що містить думку палати з того чи іншого питання і не має сили закону.

Узгоджувальна резолюція – документ, що містить позицію палати з того чи іншого питання і не має сили закону.

Спільна резолюція – документ, схожий на білль, який має силу закону, якщо схвалений палатами й підписаний президентом. Спільна резолюція, як правило, приймається в особливих випадках.

Законами можуть стати біллі та спільні резолюції, якщо вони схвалені палатами в ідентичній формі й підписані президентом. Поправки до Конституції мають бути схвалені двома третинами голосів.

Якщо після подання Конгресом законопроекту президентові він його Конгресу не повертає й не підписує після того, як минуло десять днів, проект автоматично стає законом.

Президент США може на законопроект накласти вето, а Конгрес у таких випадках – двома третинами голосів його подолати. Іноді президент використовує право "кишенькового" вето, коли не вживає жодних заходів після закінчення другої сесії Конгресу. Тоді законопроект автоматично вважається неприйнятим і не може знову розглядатися Конгресом.

Автор: Світлана Писаренко

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата