№1, січень 2006

Бібліотека Конгресу тепер має і журнал "Віче"

Наші подарунки – фотоальбом про Україну, електронну версію книжки Голови Верховної Ради Володимира Литвина "Україна 2004: Події. Документи. Факти", а також примірники номерів журналу "Віче" та передплату на 2006 рік – сприйняли в європейському розділі Бібліотеки Конгресу США із вдячністю й зацікавленням у поповненні українського фонду.




Понад 100 мільйонів одиниць зберігання з усіх галузей знань, видані на різних носіях (від папірусів до оптичних дисків) – таке зібрання бібліотеки. У путівнику по цьому Клондайку знань наводять такі цифри: матеріали бібліотеки розміщено на полицях завдовжки 535 миль, тобто 860 кілометрів. Щохвилини до її фондів надходить 10 одиниць матералів. 26 мільйонів книжок і памфлетів 60 мовами й понад 36 мільйонів рукописів, майже 4 мільйони карт і атласів, 10 мільйонів гравюр та фотографій – це не повний перелік коштовностей бібліотеки. Щороку сюди надходить 75 тисяч найменувань періодичної літератури (1200 газет – у постійній колекції, деякі з них видавалися ще у XVII сторіччі), 80 тисяч найменувань кінофільмів, 50 тисяч телевізійних програм і понад мільйон інших звукозаписів…


Утім, досить скромна довідкова полиця в європейському розділі, відведена для українських книжок, все-таки порадувала нас: тут є доповнена й перевидана "Енциклопедія українознавства". Авторський колектив за створення цієї праці здобув Державну премію України. Один із її лауреатів Юрій Богуцький, керівник нашої парламентської делегації, пообіцяв працівникам Бібліотеки Конгресу обов'язково надіслати ще кілька примірників.

Загалом у Бібліотеці Конгресу США, одній із найвагоміших книгозбірень світу, одержати літературу для роботи дуже легко й просто завдяки електронному каталогу. Досить замовити книжки і вказати своє місце в читальному залі.

Головне завдання бібліотеки – інформація для Конгресу. Його дослідницька служба, заснована 60 років тому, відповідає на більш як 450 тисяч запитів на рік. Це і прості запитання-відповіді, і глибокі, серйозні дослідження. У цій службі працюють 860 осіб, що є фахівцями з різних сфер людської діяльності. Вони працюють на те, щоб конгресмени мали можливість прийняти власні рішення на основі вичерпної інформації та знань з проблеми, тематики, яка їх цікавить. А крім того, співробітники Юридичної бібліотеки, створеної понад 150 років тому, досліджують для Конгресу зарубіжне законодавство. Переклад здійснюється 50 мовами.

Обізнаність та поінформованість законодавців – потреба, що культивується у США з давніх-давен.

Розповідають, коли президент Джон Адамс у 1800 році підписав закон про переміщення уряду до Вашингтона – нової столиці, він створив довідкову бібліотеку для потреб Конгресу. Серед інших статей цим законом передбачалася сума в 5000 доларів на купівлю книжок, що можуть знадобитися конгресменам, і створення відповідного приміщення для їх зберігання.

Перші книжки замовили в Англії. Їх через Атлантику переправили в 11 дорожніх скринях і футлярі для географічних карт. Бібліотека була розташована в Капітолії до серпня 1814 року, аж поки британські війська не вдерлися до Вашингтона й не підпалили Капітолій. Бібліотеку втратили. Протягом наступного місяця колишній президент Томас Джефферсон запропонував на заміну свою власну бібліотеку, яку збирав протягом 50 років. Вона вважалася однією з найкращих у США. Пропонуючи її Конгресу, Джефферсон писав: "Я не знаю, чи містить вона якусь галузь науки, яку Конгрес хотів би вилучити зі своєї колекції: фактично немає такого предмета, до котрого члену Конгресу не довелося б звернутися". Після відповідних дебатів Конгрес у 1815 році прийняв пропозицію Джефферсона й асигнував 23950 доларів на придбання колекції із 6487 книг. Так було покладено початок створенню найбільшої національної бібліотеки, резюмує історію путівник "Бібліотека Конгресу".




7–8 вересня 2005 року у Нью-Йорку Голова Верховної Ради України Володимир Литвин узяв участь у ІІ Всесвітній конференції голів національних парламентів, скликаній ООН і міжнародною організацією Міжпарламентський союз.

У роботі конференції брали участь 150 спікерів національних парламентів, що саме по собі є унікальною подією світового парламентаризму.

Голова українського парламенту мав численні двосторонні зустрічі з колегами із парламентів світу і виступив із промовою на конференції спікерів. Його виступ органічно вписався в контекст світового парламентського форуму й містив низку важливих положень.

Пославшись на безцінний, хоча й нелегкий, досвід, набутий парламентом України в листопаді–грудні 2004 року, коли Верховна Рада зуміла вийти на конструктивний діалог і знайти політико-правове легітимне розв'язання кризової ситуації, В. Литвин закликав міжнародну спільноту до вироблення та запуску механізмів парламентської співпраці в подібних ситуаціях.

Голова Верховної Ради привернув увагу до нових, не відомих ще викликів, перед якими можуть опинитися окремі держави й народи, і заявив, що "над цим треба думати сьогодні, уявляти і прораховувати з максимальною вірогідністю, яким може бути наш світ принаймні до середини нашого століття".

Відзначивши як одну з характерних ознак сучасної доби підвищення ролі регіональних і материкових міжпарламентських об'єднань, В. Литвин порушив питання про доцільність сформування на принципах їхньої діяльності світової парламентської системи.

Ці думки Голови українського парламенту схвально сприйняли колеги.

Серед головних тем обговорення ІІ Всесвітньої конференції спікерів – внесок парламентів у демократію й захист прав людини, світова безпека, включаючи боротьбу з міжнародним тероризмом, сприяння сталому розвиткові, роль парламентаріїв у поглибленні міжнародної співпраці, подолання складних викликів, що постають перед окремими країнами, регіонами та світовою спільнотою.

Конференція ухвалила декларацію "Подолання прірви демократії у міжнародних відносинах: посилення ролі парламентів", у якій ідеться про нагальну потребу того, щоб держави – члени ООН та їхні парламенти "продемонстрували роль лідерів і політичну волю надати організації більш ефективні механізми". А також зазначається: "Світ стоїть на перехресті, й світова спільнота не повинна втратити нагоду вжити рішучих дій". Характерно, що на конференції одностайно підкреслювалася визначальна роль вищих законодавчих органів у розв'язанні найпекучіших проблем сьогодення. "Парламент уособлює демократію, – стверджує заключна декларація. – Парламент – центральна інституція, через яку виражається воля народу, приймаються закони й контролюється уряд".
Нині фондами бібліотеки користуються не лише конгресмени, а й усі бажаючі.

Протягом кількох годин, що ми були в Бібліотеці Конгресу, неможливо осягнути всі багатства цього світового культурного центру. Можна тільки збагнути: його можливості безмежні.

Нам удалося подивитися на такий безцінний примірник Книги книг – Біблію, надруковану Гутенбергом, один із трьох примірників, надрукованих на пергаменті, що чудово зберігся, гігантську Біблію з Майнца, переписану й ілюстровану вручну…

Ми відчули дух Ренесансу, фантазії скульпторів і митців, архітекторів і зодчих, мислителів, філософів, богів. Не спробували лише, як воно бути одним із 250 тих, хто гризе граніт науки в читальному залі під 50-метровим куполом… Утім, немає нічого нездійсненного. Читацькі квитки вже маємо.

Спробуйте й ви. Запишіть адресу:
www.loc.gov/rr/international/portals.html

В матеріалах використано фотознімки автора.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня