№18, вересень 2006

Люди, обличчя, минуле і наміри

Представляємо народних депутатів України Верховної Ради п'ятого скликання

Хто той посол, який там, у столиці, у високих кабінетах, у роботі над статтями й параграфами законів, пам'ятає про виборця, котрий довірив йому власне та державне життя? Фраза про країну, що має знати своїх героїв в обличчя, доречна, як ніколи.

У Верховній Раді нині 449 народних депутатів. Незвична цифра. А придивімося прискіпливіше: чи конституційна? Має ж бути 450? Іноді й 449 ждуть одного, якщо цей один, звісно, Леонід Черновецький. За рішенням ЦВК, термін, у який Черновецький мусить визначитися з місцем постійної роботи – кріслом у столичній мерії чи у Верховній Раді, продовжено до грудня.

Звісно, все плине. Ми це пам'ятаємо, як ніхто. І читачеві, можливо, незвично буде побачити серед народних депутатів осіб, які активно взялися за роботу в структурах виконавчої влади. Однак не дивуймося, пригадаймо застарілу хворобу української влади – сумісництво. До четвертого вересня, напередодні відкриття другої сесії, коли цей номер «Віча» ще верстався, за буквою і комою закону, усі вони – народні депутати, очільники фракцій і комітетів. Тож дотримуватимемося положень нормативних актів. Примхи долі, навіть найімовірніші, все одно не відгадаєш. Приміром, хто обійматиме посаду заступника – крісло ліворуч від Голови Верховної Ради? Кого парламент уповноважить бути Омбудсменом? Кому довірить Рахункову палату?..

На сторінках журналу подано номери телефонів та адреси комітетів, у яких працюють народні обранці. Цілком можливо, що такі елементарні дані іноді виявлятимуться найкориснішими. Бо досі не вийшов із ужитку фах ходака на печерський пагорб.


МОРОЗ Олександр Олександрович –
Голова Верховної Ради України,

фракція Соціалістичної партії України,
1944 року народження, освіта вища,
проживає в місті Києві, обраний за виборчим
списком під №1

4 вересня, за день до відкриття другої сесії Верховної Ради, Голова парламенту Олександр Мороз провів прес-конференцію, на якій ішлося про завдання законодавчого органу на другу сесію

– Народні депутати усіх політичних сил, – зазначив Олександр Мороз, – сходяться на одному: потрібно систематизувати законодавчу роботу і ретельніше супроводжувати діяльність Кабінету Міністрів, тобто уряд має бути чутливіший до законодавчих ініціатив Верховної Ради. У зв'язку зі складнощами, що супроводжували початок роботи Кабінету Міністрів, ще немає програми діяльності. Чекаємо пропозиції щодо організації роботи Кабміну, гарантії, що цей документ надійде, дають і Прем'єр, і віце-прем'єр. Верховна Рада також готує перспективний план законодавчої роботи на п'ять років. Порушується питання про систематизацію законодавчих ініціатив, адже багато законопроектів пов'язані між собою, дублюються. Тож, природно, доцільніше виносити на розгляд один узгоджений проект.

Є потреба прийняти низку законів, які випливають з політичної реформи. Це і конституційні закони, і такі, що стосуються політичних інститутів влади, зокрема закон про опозицію. Є пропозиція від фракції Партії регіонів (за авторства Раїси Богатирьової та інших народних депутатів), а також законопроект від фракції БЮТ. Було б слушно, якби робоча група підготувала єдиний документ.

Інше питання – підготовка та ухвалення закону про держбюджет. До 15 вересня Кабінет Міністрів внесе відповідний проект. Потрібно буде змінювати податкове законодавство – на жаль, знову повертаємося до давньої традиції. Це явище, звісно, нестерпне. Дуже сподіваюся, що хоча б за два-три роки ми зможемо створити базове податкове законодавство, яке не змінювалося б від бюджету до бюджету. Але цим серйозно треба займатися і комітетам Верховної Ради і, безперечно, уряду.

Отже, сподіваюся, робота другої сесії Верховної Ради буде конструктивна й ефективна.

Кореспондент «Віча» поцікавився в Олександра Мороза, чи подано заяви про складання депутатських повноважень тими народними депутатами, яких обрано до складу Кабінету Міністрів.

– Усі народні депутати відповідні заяви подали ще минулої сесії. І якби вона працювала довше, всі вони вже були б розглянуті, – зазначив Голова Верховної Ради.

Відповідаючи на запитання журналістів з проблеми забезпечення народних депутатів службовим житлом, Олександр Мороз сказав:

– Нині немає жодного метра відомчого житла. Спершу треба його створити, а потім вже думати про використання.

Поцікавилися журналісти і думкою Голови Верховної Ради щодо пропозиції, оприлюдненої речниками Комуністичної партії, відмовитися від інституту Президентства. Олександр Мороз відповів:

– Комуністи можуть заявляти ініціативу щодо запровадження виключно парламентської форми правління. Очевидно, у перспективі це було б доцільно. На сьогодні я не бачу відповідних підстав. Водночас це питання врегульоване Конституцією. Внесення таких змін передбачає відповідну процедуру. Вона відома. Ініціатива як така може розглядатися. У робочому порядку вона так чи інакше може реалізуватись у той чи інший спосіб. Нині парламентсько-президентська форма правління є оптимальною.

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня