передплата Українською | In English

№15, серпень 2006

Професії нарозхват!

Поділитися:

Гарна платня – класним фахівцям

Ми проводили кілька років поспіль масштабне анкетне опитування випускників загальноосвітніх шкіл Києва з вивчення їхніх професійних навичок. Так-от, приблизно 80 відсотків орієнтуються на вищу освіту. Тобто вважають, що робітничі професії непрестижні. Випускники орієнтуються на, так би мовити, «розкручені», добре розрекламовані професії, ті, що в усіх на слуху.

І водночас у школах системно не ознайомлюють молодь із професіями, в яких є потреба. Випускники шкіл обирають професії, мало розуміючи їх специфіку. Наприклад, «професія бухгалтера дає можливість спілкуватися, а я люблю спілкуватися» – такі помилки дуже поширені. Є, звичайно, й націленість батьків («хочемо, щоб дитина здобула вищу освіту будь-що»). Можливість здобути освіту на платній основі також зменшує практичність підходу до вибору. Якщо людина обирає професію самостійно, то бере на себе відповідальність за реалізацію цього плану.

Молодь схильна романтизувати ту чи іншу професію, звертаючи увагу на її зовнішній бік, звісно, привабливий. Наприклад, юрист – це класно: працювати у фірмі, отримувати гроші… Це звичайна необізнаність. Щоб запобігати цьому, ми в центрі зайнятості здійснюємо широке анкетування для випускників, котрі не визначилися з обранням професії і можуть пізніше звернутися до нас. Запрошуємо їх, проводимо індивідуальне психологічне тестування для визначення сфери діяльності, яка найбільше відповідає індивідуальним особливостям тієї чи іншої особи. Намагаємося допомогти випускникам зіставляти свої можливості з обраною професією.


Ділова пропозиція

Служба зайнятості має можливість запропонувати першу професійну підготовку за робітничими професіями. Торік у нас зареєструвалися понад 500 осіб, з них 300 закінчили курси. Вони пройшли професійну підготовку за різними напрямами: секретар, кухар, швачка, слюсар автомобілів, кондитер. Служба зайнятості виконує й таку функцію, як підвищення конкурентоспроможності людини на ринку праці. Коли наші клієнти не можуть працевлаштуватися за фахом, спеціальний підрозділ займається саме проблемами їх перекваліфікації та перенавчання на базі спеціальних навчальних закладів. Організовуємо це навчання за конкурсним добором на договірній основі. Школярам намагаємося довести: вступ до вузу – не єдина можливість здобути професію. Можна закінчити курси зайнятості, працювати, вступити до вищого навчального закладу й навчатися заочно, заробляючи на життя.

Нещодавно провели триденну акцію з деякими школами міста: запросили до центру, розповіли про потреби ринку, про те, які професії нині актуальні, випускники яких навчальних закладів стоять у нас на обліку, показали потреби ринку. Школярі пройшли в нас експрес-діагностику, щоб глибше пізнати себе, виявити свої нахили, здібності. Ми організували їм зустрічі та екскурсії на виробництво. Одна з груп побувала на фабриці «Желань», де відомий модельєр Михайло Воронін розповів юним гостям про свій професійний шлях. Він теж колись закінчив училище, працював закрійником. А тепер є законодавцем моди для чоловіків. Ось такі зустрічі, ознайомлення з виробництвом дають змогу розкрити суть професії, її престиж.


Як набути досвіду роботи

Звичайно, якщо людина обирає професію, яка відповідає її здібностям, вона буде конкурентноспроможна на ринку праці. Однак є проблема, з якою стикаються всі випускники вищих навчальних закладів. Це відсутність досвіду. У вимогах до кандидатів на ту чи іншу посаду зазвичай зазначають: «із досвідом роботи». Нещодавно на один із наших форумів для роботодавців звернувся юрист, який запропонував випускникам юридичних факультетів і вузів на волонтерських засадах набути професійного досвіду. Він допомагатиме з теорією і практикою, але не платитиме за це гроші. Та я не впевнена, що кандидатів на таку пропозицію знайти просто. Не завжди молода людина заради набуття досвіду готова піти працювати безплатно – так, як це поширено за кордоном.

Часто можна було почути: «Я не вступив до вузу, але піду на платні курси». Ми намагаємося показати, що в центрі зайнятості можна пройти цю підготовку безкоштовно і не губити рік.


Ринок вакансій

Ринок вакансій формується стихійно. Наприклад, пішли всі в юристи – вакансії заповнені. Наступні пішли в інженери, бо зрозуміли, що є можливість працевлаштування. Нині найбільш затребувані фахівці, які мають робітничі професії, – такий ринок праці. Це будівельники, токарі, шліфувальники, спеціалісти з металообробки, яких практично не знайдеш на обліку в службі зайнятості.

Автор: Надія КІНДРАТ

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №11/2016 №11
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Україна та Естонія домовились про технічне та фінансове співробітництво Сьогодні, 27 листопада

Мінцифри: Україна піднялася в рейтингу індексу електронної участі ООН Сьогодні, 27 листопада

В Європі вперше судитимуть дипломата з Ірану за тероризм Сьогодні, 27 листопада

Заступник Шевченка став членом наглядової ради Нацдепозитарію Вчора, 26 листопада

Профспілка "Антонова" має намір судитися через створення наглядової ради Вчора, 26 листопада

США відтермінували блокування TikTok Вчора, 26 листопада

Громадська рада Нацкомісії з тарифів хоче, аби "Нафтогаз" продавав газ на біржі  25 листопада

У Криклія заперечили інформацію про можливе звільнення: "Міністр працює" 25 листопада

Криклій може втратити крісло міністра інфраструктури – джерело 25 листопада

Новини 24 листопада: ФОПам роздадуть по 8 тисяч, українцям анулюють борги, на новорічні свята хочуть локдаун 25 листопада