№7, квітень 2012

Від «наскального» до «настінного» живопису - один... проесіоналізмВід «наскального» до «настінного» живопису - один... проесіоналізм

Уся історія існування людства тісно переплетена з розвитком мистецтва, зокрема живопису. Сягаючи корінням сивої давнини, він прикрашав перше житло наших пращурів – печери – ще в добу палеоліту. Звідси простежується зв’язок двох концептів, характерних для людини будь-якого століття чи національності, – мистецтва й дому.

Сучасний житловий інтер’єр не обмежується лише компактними витворами мистецтва – скульптурою, картинами, гобеленами тощо. Живопис на стінах і стелях приватних будинків і квартир став уже звичним, адже він є проявом внутрішньої духовної культури й смаку господаря, відбиттям почуття гармонії та мрії. Втім, поява стаціонарних мальовничих робіт в інтер'єрі неможлива без заздалегідь продуманого загального стилю приміщення. Тому оформлення стін до снаги лише професіоналам, адже це потребує не тільки ґрунтовного знання історії живопису, вміння користуватися головним виразником ідеї – кольором, а й дотримання чотирьох визначальних критеріїв: простору, масштабу, фактури, колориту. Робота ускладнюється, коли планується ще й розпис стелі.

Потрапивши до однієї з таких «осель» мистецтва, забуваєш, що це лише міська квартира, бо опиняєшся, наприклад, в античному затишному дворику чи спостерігаєш за заходом сонця, сидячи біля Колізею. Неймовірні емоції охопили мене, коли я опинилася у столичному будинку в найдивовижнішому місті у світі, розташованому на 122 островах – Венеції. Палаци, канали, мости, гондоли – вся атмосфера романтичного міста-музею в одній цій кімнаті. Надзвичайне мистецьке враження та почуття присутності – ось що відчуваєш у перші хвилини споглядання шедевру. Зайшовши до вітальні іншої столичної оселі, опиняєшся в літньому саду, відчуваєш ледь чутний аромат ніжних жовтих троянд та ірисів блідо-бузкового кольору, а погляд затримується на блакиті озера, що манить своєю широчінню. Білі колони, обплетені білосніжним цвітінням, що стоять на околиці чарівного саду, та чудернацька лавочка з кованою спинкою так і «запрошують» тебе помилуватися буйною розкішшю природи…

Усе це роботи київської художниці Юлії Седюк, яка своїми розписами прикрасила стіни й стелі не одного столичного помешкання, створивши незвичайні простори у звичайному просторі. Її творчість – це пошуки мрії та гармонії у навколишньому й власному внутрішньому світах. Працюючи в різних техніках – батік, вітраж, графіка, скульптура, живопис, Юлія відчуває радість. Закоханість у кожну квітку на її полотнах (квіти – найулюбленіший предмет зображення художниці) є непідробно щирою. За словами мисткині Юлії Седюк, якщо людина, дивлячись на її роботу, відчуває хоча б частинку тієї любові, світла та тепла, якими наповнюється душа художниці під час творчого акту, то вона стає її співавтором і розділяє з нею радість творчості.

Юлія віддає перевагу монументальному живопису, бо тільки в ньому можна поєднати знання із різних сфер мистецтва, розкрити всі грані людського сприйняття й відображення дійсності.

— У чотири кутки на площині потрібно вписати геть інший простір – наголошує художниця, – тому це завдання надзвичайно складне, але цим воно й приваблює мене.

Безперечно, настінний розпис – це таїнство, яке відкривається аж ніяк не кожній творчій особистості. Для створення такого шедевру замало тільки ґрунтовної теоретичної бази чи досвіду. Потрібно мати дещо більше, а саме призму в самому собі, крізь яку пройде весь шлях народження іншого світу – світу ідей на площині.

– Коли я потрапляю в порожній простір кімнати, мене охоплює майже містичний страх… Я відчуває себе Творцем. До початку роботи дійсність, що має бути зображена на площині, вже живе в моїй уяві, тому я мушу її тільки зобразити. Колеги називають цей стиль роботи моцартівським. Це – акт творення від початку до кінця, – ділиться своїми думками Юлія Седюк.

Автор: Гретта МАРАХОВСЬКА

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

ЗМІ: Росія розширила підтримку Ірану розвідданими у протистоянні зі США та Ізраїлем Сьогодні, 18 березня

Зеленський розпочав візит до Іспанії, де має зустрічі з прем'єром і королем Сьогодні, 18 березня

Словаччина не вірить обіцянці України відновити "Дружбу" за шість тижнів Сьогодні, 18 березня

Що насправді хоче жінка, коли каже «мені нічого не треба» Сьогодні, 18 березня

Зеленський обговорив з Рютте розширення масштабів закупівлі зброї США для України Сьогодні, 18 березня

У НАТО відмовили Трампу, перевірка їде на "Дружбу", ЄС відкрив усі кластери Україні: новини дня Сьогодні, 18 березня

Україна та Британія підписали декларацію про посилення військової співпраці Вчора, 17 березня

Зеленський обіцяє лідерам ЄС відновити "Дружбу" через півтора місяця – документ Вчора, 17 березня

У Єврокомісії сподіваються, що питання з 90 млрд для України вирішиться до 19 березня Вчора, 17 березня

Кос оголосила "неофіційно відкритими" для України усі шість кластерів: "не можемо втрачати час" Вчора, 17 березня