№7, квітень 2006

Європа високо оцінила вибори в Україні

Процес сподобався, але результат влаштував не дуже

27-го березня - наступного ж дня після парламентських виборів в Україні -- спостерігачі від Євросоюзу, Ради Європи та ОБСЄ ледь не одноголосно заявили, що цьогорічні вибори відбулися чесно і транспарентно. Ще до голосування вони свято вірили в те, що інакше і бути не може. Україна, правду кажучи, намагалася бути на рівні. Намагалася і спромоглася. Держава відрізала парламентськими виборами 2006 року той негативний іміджевий шлейф, який тягнувся за Україною з виборів президентських. Якщо навіть цього разу не все проходило організаційно, вивірено і без технічних проблем.

Першою свою позицію в Києві оприлюднила міжнародна Місія спостереження за виборами. Вона направила на вибори в Україну більше 900 спостерігачів. Серед них -- 200 парламентаріїв з 45 європейських країн. Тон звіту був позитивним. "Фундаментальні громадянські та політичні права були дотримані, що і дало виборцям зробити усвідомлений вибір між різними кандидатами та виразити свою волю вільно і справедливо", зазначили представники Місії в ухваленій наступного дня після виборів декларації. У звіті говорилося:

"Вибори можуть оцінюватися лише як вільні і рівні. Українці -- ось хто виявився справжніми переможцями", -- було у висновку президента Парламентської Асамблеї ОБСЄ Алсі Хастінгса.

"Незважаючи на проблеми організаційного характеру, пориваючи з минулим весь український народ довів своє прагнення демократичного розвитку",-- зазначила доповідачка по Україні перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи Рената Волвенд.

"Рівність і прозорість цих виборів підтверджує демократичність і безповоротність змін в Україні. Двері євроатлантичної інтеграції залишаються для України відкритими і зараз все залежить вже від українських громадян коли вони забажають скористатися цими можливостями",-- підкреслив президент Парламентської Асамблеї НАТО П’єр Лелюш.

Отже, кампанія добре висвітлювалися в ЗМІ, були проблеми з комплектацією виборчих комісій, мали місце помилки в списках виборців... Проте, за висновком міжнародної Місії, попри подекуди стресові умови голосування, виборчі комісії виконували свою функцію вправно і практично жодного інциденту зафіксовано не було.

Позицію Ради Європи оприлюднив 27-го березня в Страсбурзі Генеральний секретар Організації Террі Девіс Керівник РЄ зазначив, що демократія виражається не в іменах переможців, а в тому способі, в який вони цю перемогу завоювали:

"15 років тому громадяни України вийшли на вулиці з протестами проти спроб вкрасти їхні голоси та маніпуляцій результатами. Вибори цього року підтвердили сміливість і визначеність українців. Результати виборів можливо підтверджують невдоволення електорату повільними темпами здійснення реформ. Україна продовжує залишатися перед серйозними політичними і економічними викликами. Але проведення перших по-справжньому вільних і демократичних парламентських виборів в цій країні є головним кроком в правильному напрямку",-- відзначив Генеральний секретар Ради Європи.

Приблизно ті ж самі позитиви можна було побачити і в звіті Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Від цього органу було направлено 16 спостерігачів до 8 регіонів України: Києва, Чернігова, АРК Крим, Львова, Дніпропетровська, Харкова, Одеси та Чернівців. Члени Конгресу наголосили, що вибори безсумнівно були найвільнішими і найсправедливішими на усіх рівнях, підконтрольних уряду. Вони були такими вперше за часів незалежності. Спостерігачі зауважували на високому відсотку учасників виборів, спокійному і мирному кліматі під час голосування, відсутності грубих порушень. На дільницях, де були присутні спостерігачі від Конгресу, вони не помітили жодних кричущих порушень процедури волевиявлення.

Не змусив на себе довго чекати і висновок вищого органу Ради Європи -- Комітету Міністрів. Його президент -- Міністр закордонних справ Румунії Міхай Разван Унгуряну задекларував наступне:

"Воля українців -- відчути значущість свободи і демократії, які мають супроводжувати їх у майбутнє. Його вони визначили для себе наприкінці 2004 року і це було підтверджено й на нинішніх виборах. Я віддаю належне всім політичним силам України, які сприяли посиленню демократії через ці вибори. Я підтримую українських можновладців у прагненні продовжувати докладати зусиль в напрямку реалізації демократичних перетворень", -- сказав президент Комітету Міністрів Ради Європи.

Високо оцінив рівень свободи і чесності парламентських виборів в Україні і Європарламент. Делегація від цього органу ЄС також не помітила жодних значних аномалій на дільницях де здійснювалося спостереження. Перебіг виборів ними був визначений як позитивний:

"Ці вибори ясно демонструють наскільки Україна за ці майже півтора року наблизилася до демократичних стандартів, які українці захищали під час помаранчевої революції. Щодо результатів, то в особі усіх політичних партій України, які пройшли до наступної Верховної Ради, Європейський Союз може знайти реальних партнерів. Це головне в тому, щоб продовжувати співробітництво між українським та європейським парламентами", -- наголосив 28-го березня в Брюсселі голова місії спостерігачів від Європарламенту Марек Сівец

Далі черга оцінювати процес волевиявлення була за міжнародними експертами та представниками європейських ЗМІ.

Політологи загалом схвально оцінили українські вибори, назвали їх вільними і справедливими. "Порівняно з усім, що відбувалося в Україні досі, і порівняно з тим, що відбувалося на пострадянському просторі, ці вибори були вражаюче демократичними", наголошували деякі з аналітиків Британії. На їхню думку, вибори відбувалися без жодного втручання. Провести ж їх зовсім бездоганно було просто неможливо. Тому, за словами оглядачів, треба серйозно поставитися до звинувачень у зловживаннях, фактів підкупу членів комісій та фальсифікацій результатів волевиявлення українців. Дісталося від іноземних експертів і нашим екзит-полам. Адже, зазначали аналітики, результати декотрих з них були суттєво вищими, ніж оприлюднені згодом попередні результати ЦВК.

Преса (фото 5) була менш дипломатичною в своїх оцінках, аніж європейські високопосадовці. Процес організації і проведення виборів критики не викликав. Однак щодо оцінок результату, то вони були досить несподіваними. Найпопулярніші європейські газети наголошували на разючій перемозі "Партії регіонів" і зростаючій в цьому зв’язку необхідності блокування БЮТ і "Нашої України":

"Результат виборів в Україні спонукає колишніх союзників до обіймів", писала британська Дейлі Телеграф. "Майбутнє і досі залишається помаранчевим", проголошував часопис і радив Ющенку та Тимошенко разом взятися за боротьбу з корупцією та подбати про інвестиції з Заходу.

Інтернешенел Гералд Трібюн зазначала, що прихильники помаранчевої революції своєю реакцією на, вражаючу поразку на парламентських виборах" виявили себе з найкращого боку за минулі кілька місяців. "Те, як гідно президент Ющенко прийняв вердикт виборців, разюче контрастувало з тим, як грубо його опоненти на попередніх виборах 2004 року намагалися вкрасти його перемогу", підкреслювало видання.

"Лише об’єднання "Нашої України" та БЮТ зможе врятувати прозахідну політику президента Ющенка щодо інтеграції України до Євросоюзу та НАТО", писала французька Ле Фігаро зауважуючи, що в іншому випадку глава держави стикнеться з суттєвими труднощами в реалізації задекларованої ним зовнішньої політики.

За словами Ле Монд українські "помаранчеві" мали б залишитися при владі незважаючи на результати голосування. А "прихильність до них з блоку виборців значною мірою знизилася з причини поганих результатів в економіці країни. Що і дало можливість проросійській партії Януковича опинитися в лідерах голосування", писали журналісти видання.

Варіантами розвитку ситуації після виборів ділилася французька столична Ле Парізіен. "Хоча за попередніми результатами проросійська опозиція виявилася на чолі виборів, всі шанси стати переможцем має "стара енергія" помаранчевої революції -- Юлія Тимошенко, коли повернеться у крісло прем’єр-міністра". В іншому випадку, цитує видання лідера БЮТ, президент Ющенко "повинен буде затвердити у прем’єрах Януковича".

Бельгійська Ле Суар радикальніше оцінює те, що відбулося: "сьогодні Україна в очікуванні рішення Віктора Ющенка, який після нищівної поразки на виборах повинен обрати собі союзника між проросійським Віктором Януковичем та колишнім прем’єром Юлією Тимошенко". Героя помаранчевої революції -- президента Ющенка видання називає "великим програвцем" цієї кампанії.

Поразку на виборах політичної сили Ющенка газета Вільна Бельгія скоріше вважала поштовхом для об’єднання прозахідного помаранчевого табору, аніж реваншем опозиційних проросійських сил. Хоча одну з центральних статей на тему виборів видання назвало недвозначно: "Ляпас Ющенку".

Франкомовна швейцарська Ле Тамп більше писала в ті дні про майбутнє Європи, ніж про вибори в Україні. В одній зі статей про українські вибори газета нагадала слова Віктора Януковича, де той не відкидав своєї проєвропейської прихильності. "Європа підтримуватиме Україну, а Україна будуватиме взаємовигідні відносини з усіма державами, в тому числі і з країнами Євросоюзу", цитувався лідер "Партії регіонів" у одній з небагатьох публікацій про Україну.


... Між іншим

3 -- 6 квітня в Страсбурзі проходила чергова сесія Європарламенту. Сесія мала чітку економічну домінанту загальноєвропейського значення. Проте серед 19 питань, винесених на обговорення, фігурували й президентські в Білорусі та парламентські вибори в Україні й Ізраїлі. І що показово -- вибори в Україні Європарламентом були визнані демократичними. Заговорили навіть про асоційоване членство України в ЄС, яке останній час ставало все ілюзорнішим. Це не перспективи постійного членства, але дуже вагомий політичний крок у бік України.

А от щодо Білорусі з 10 квітня Європарламент рекомендував запровадити розширені санкції. Ці санкції включатимуть зокрема розширення списку білоруських громадян, яким буде заборонено в’їзд на територію країн ЄС. Ось як реагує Європа, коли їй зовсім не подобається результат. В Україні все виглядає набагато оптимістичніше.

Автор: Сергій ДОЙКО

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України 23 квітня