передплата Українською | In English

№11, червень 2007

Досвід реанімації сенсівДосвід реанімації сенсів

22 травня в Інституті держави і права ім. В. М. Корецького відбулася Всеукраїнська теоретична й науково-практична конференція з правознавства, політології та соціології на тему «Трансформація політичної системи: соціальні перетворення і законодавчий процес». Організували цей науковий захід редакція журналу Верховної Ради «Віче»; Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України; Інститут політології, соціології, права НПУ ім. М. П. Драгоманова. Подія була приурочена до 15-ліття виходу в світ першого номера журналу «Віче».

У психофізіології є поняття «поріг чутливості». Природа якось так улаштувала людські рецептори, що сильні сторонні подразники згодом перестають відчуватись. Дівчата з парфумерних крамниць невдовзі перестають уловлювати запахи парфумів. Рубачі на Лук'янівському ринку – запах крові. Людство давно вже втратило чутливість до християнських заповідей, адже кажемо: вони не для світу цього. Україна зжилася з незалежністю. Пригадую, всі були шоковані, коли в ще радянській Верховній Раді Левко Лук'яненко виголосив: я домагатимуся незалежності України. Якесь мурло відразу прокинулося: а де ви були в 41-му році? Я розумію, на що ви натякаєте, відповів пан Левко, але тоді я ще під стіл пішки ходив. Слова – теж подразники. До них також звикають: і гарних, і поганих. Останніми роками ми звикли до слів «політична реформа», «громадянське суспільство», «верховенство права», забуваючи всю актуальність їхнього сенсу. Але культура винайшла оригінальний засіб їх реанімації – ритуал. Наукові конференції – разом із військовими парадами, процесіями та іншими перфоменсами – це також спосіб повернення до сенсів.

І можна з упевненістю казати, що цієї мети-максимуму було досягнуто. Цікаві й несподівані слова сказав директор Інституту держави і права академік Юрій Шемшученко: чинна політична система працює на відтворення кризи. Погодьмося, несподіваний висновок з аналізу засад конституційної реформи. Суголосний з ним був і академік Академії політичних наук Іван Варзар: політична практика переросла в самодостатність, її цілі підмінюють державницькі сенси. Президент Академії політичних наук Микола Михальченко поставив радикальне запитання: яка мета політичного реформування – трансформація чи модернізація? Якщо вибір політикуму – трансформація, то політична криза – це спосіб життя. Якщо ж модернізація, бачення чіткої моделі політичної системи, кроків її втілення, то дуже сумнівно, що нинішні політики (за деяким винятком) можуть її здійснити. Доктор політичних наук Валерій Бебик наголошував, що без усвідомлення «глобальної української ідеї та її ролі в еволюції політичної свідомості» про жодну модернізацію не може йтися. Доктор юридичних наук Наталя Оніщенко вказала на кричущу неефективність законодавства, яке стало заручником політичної доцільності. Одностайним із нею був і доктор юридичних наук Олексій Ющик: політичний волюнтаризм прикривається зручним і незрозумілим для тверезомислячих правників словом «дух права». Закон апріорі неможливий без духу права. Але самий тільки дух не може бути регулятивним чинником. Відтак од ідеї верховенства права потрібно перейти до поняття «верховенство закону». (Ознайомтеся з цими та іншими думками в наступному номері журналу).

Наука дуже часто нагадує пустельний голос. Наука без практики – мертва, справедливо повчав вождь світового пролетаріату. Академіки пишуть книги. Здобувачі захищають дисертації. А держава виділяє кошти на зберігання цих паперових еверестів. І тільки.

У фойє інституту учасників конференції вітала фотовиставка «Обрані й обранці». На світлинах Миколи Білокопитова й Світлани Горобець дисонансно зійшлися народні депутати і їхні виборці. Портфелі, партійні прапорці, кулуарні килими, мікрофони. Ромашки, трактори, ціпки, засмальцьовані комбінезони. Це дві України. Не Дніпровими берегами розмежована країна.

 Фото Миколи БІлокопитова.

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

США оголосили нову допомогу Україні на $100 млн - нададуть артилерію і радари Сьогодні, 20 травня

США виділять Україні ще $100 млн військової допомоги - ЗМІ Сьогодні, 20 травня

США працюють над доставкою протикорабельних ракет Україні для зняття морської блокади - Reuters Сьогодні, 20 травня

Глава парламенту Естонії попросив колег з ЄС підтримати статус кандидата для України Вчора, 19 травня

Канцлер Німеччини: Путін не буде диктувати умови миру Вчора, 19 травня

Комітет Сенату США підтримав Бріджит Брінк на посаду посла в Україні  Вчора, 19 травня

Єврокомісія офіційно запропонувала створити новий механізм для відбудови України 18 травня

План ЄС "Відбудувати Україну", 15 млрд євро від G7, конфіскація грошей РФ на Заході: новини дня 18 травня

Італійський енергогігант відкриє рахунок в рублях для оплати за російський газ 17 травня

У Єврокомісії пояснили, що вважатимуть порушенням санкцій у розрахунках з "Газпромом" 17 травня