№1, січень 2007

Гріх розділяє, любов єднаєГріх розділяє, любов єднає

Ми знову й знову повертаємося серцем до тiєї рiздвяної ночi, коли перед здивованими пастухами, якi пасли свої отари поблизу Віфлеєма, де у вертепi лежало Боже Немовлятко, з'явився ангел i сповiстив про священну подiю – народження Спасителя.

 

Народився 23 січня 1929 року в селі Благодатному Амвросіївського району Донецької області. Закінчив Благодатнівську середню школу (1946), Одеську духовну семінарію (був прийнятий одразу до третього класу) та Московську духовну академію (1948–1952).

Кандидат богослов'я (1952). Тема дисертації: «Вчення про відкуплення святих отців ІV ст. – Афанасія Великого, Василія Великого і Григорія Богослова». 14 червня 1984 року богословський факультет Яна Гуса присвоїв звання доктора богослов'я.

25 лютого 1968 року постановою Священного синоду архієпископа Філарета підвищено в сан митрополита. У жовтні 1990 року одноголосно обрано предстоятелем новоутвореної Української православної церкви та найменовано «Блаженнійшим Митрополитом Київським i всiєї України». 20–21 жовтня 1995 року обрано Патріархом Київським і всієї Руси-України. 22 жовтня відбулася інтронізація Патріарха.

Патріарх Філарет домігся канонізації Київського митрополита Петра Могили. 24 травня 1997 року з ініціативи Патріарха Філарета розпочалося відновлення Золотоверхого Михайлівського монастиря.

Патріарх Філарет має ордени всіх помісних православних церков, де передбачений такий вид відзнак. Нагороджений орденом Ярослава Мудрого V (1999), IV (2001) та III (2004) ступенів. 18 жовтня 2006 року Президент України Віктор Ющенко нагородив Патріарха Філарета орденом Ярослава Мудрого ІІ ступеня «за визначний особистий внесок у розбудову помісної православної церкви в Україні, багатолітню церковну діяльність в утвердження ідеалів духовності, милосердя й міжконфесійної злагоди в суспільстві».

Рiздво Христове – надзвичайна, незбагненна для людського розуму подiя, яка має воістину космiчне значення. Уявiть собi: величний Бог народжується як Людина, та ще й не в царських палатах, а у вертепi, куди в негоду заганяли худобу.

З'єднавшись із людською природою, Син Божий очистив її вiд грiха й подолав смерть. Можливо це чи нi? Можливо! Чому? Тому що, коли Бог iз нiчого створив Всесвіт i привiв усе iз небуття до буття, то Вiн може воскресити тiло, що вже iснувало, хоча воно й перетворилося на прах.

На жаль, ми, християни, часто-густо живемо так, нiби Бога не iснує, нiби Вiн не має жодного стосунку до наших дiй, слiв i думок; нiби не буде Суду Божого; нiби ми можемо приховати нашi злi вчинки. Невiра Боговi призводить до того, що люди перестають довiряти одне одному як у сiм'ї, так i в суспiльствi. На цьому ґрунтi виростають усiлякi роздiлення, протистояння. Треба всiм усвiдомлювати, що грiх завжди роздiляє, а любов єднає. Внаслідок недовiри та егоїзму виникають рiзнi прояви соцiально-економiчного зла, вiд чого страждають український народ i держава. Навiть у самому церковному середовищi немає миру та злагоди! Замiсть того, щоб жити в любовi, чимало християн сiють ненависть i ворожнечу. Ось чому й досі ми не можемо створити єдиної помiсної православної церкви в Українi. Багато причин нестабiльностi й негараздiв у нашiй державi, але головні з них – бездуховнiсть i занедбана демократiя.

Iсус Христос для того й народився у Віфлеємi, щоб викорiнити з людського єства грiх i всiляке зло. Тому, святкуючи Рiздво Христове, подумаймо, для чого ми живемо та якими дорогами ходимо – прямими Божими чи кривими. Вiра в Бога закликає нас любити своїх батькiв, свою родину, ближнiх, Україну.

Примирення й толерантне ставлення одне до одного потрібні також політичним і громадським діячам, особливо під час виборів. Не можна ображати людську гідність. Адже Син Божий для того й став Людиною, щоб назвати нас своїми братами та сестрами.
Різдво Христове має прямий стосунок до нашого сьогодення, до сенсу нашого життя. Дивлячись на гріховність світу й руйнівну силу зла, а також відчуваючи безсилля людей у боротьбі з цим світовим злом, один із стародавніх філософів сказав: «Якщо Син Божий не зійде з неба і не визволить людей від гріха й смерті, то світ загине».

Ось чому ми, християни, сприймаємо Різдво Христове не як свято з традиційними колядками, вертепом, різдвяною зіркою та святочними гуляннями, а як пришестя у світ Сина Божого заради визволення людей від гріха й від того зла, яке кожен із нас відчуває на собі, на власному досвіді.

Владу, яку людям дарує Бог, щоб вони захищали добро й творили правду, треба відрізняти від владолюбства, яке є великим злом; воно приносить страждання і окремим людям, і всьому народові. Для справжнього християнина бути при владі – це не благоденство та шана, а тяжкий хрест, поєднаний із великими та численними трудами й турботами. Хто хоче мати владу й жити по-християнськи, той повинен принести себе в жертву служінню людям та бути готовим до душевних страждань, великого терпіння й відповідальності за свої дії перед Богом і людьми.

Христос приніс на землю мир. А примирені мають жити між собою в мирі, вірі й християнській любові – як діти єдиного Бога й брати у Христі, як члени Його єдиного тіла – церкви. Це особливо потрібно нам тепер, коли нашу Батьківщину – Україну сили зла намагаються розділити, посіяти смуту, внести спокуси у свідомість людей. І тому не дозволяйте заманити себе на шляхи неправди й розбрату. Пам'ятаймо, що правдивий християнин той, хто уподібнюється Христу своїми ділами, помислами й почуттями.
Нехай мир, про який сповістили ангели у Віфлеємі, зміцнюється на землі й приносить усім радість і Боже благовоління. Нехай буде з усіма нами Бог миру й любові.
Христос народився, славімо Його!

Закликаю Боже благословення
на редакцію та читачів журналу "Віче".

Автори: ФІларет, Патріарх Київський і всієї Руси-України

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Сьогодні, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Сьогодні, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Сьогодні, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Сьогодні, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Сьогодні, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Сьогодні, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" Вчора, 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям Вчора, 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО Вчора, 22 квітня

Громадяни Словаччини зібрали вже понад 3 млн євро на снаряди для України Вчора, 22 квітня