№7, квітень 2006

Державний нейтралітет і гарантії від дурисвітства

На завершення сесії останнього скликання у стінах Верховної Ради відбулася прес-конференція, в якій узяли участь народні депутати України Леонід Кравчук, Юрій Соломатін, Володимир Зубанов, Георгій Крючков. Уже склад учасників говорить про тему розмови: НАТО – ні! Фракції Партії регіонів, Комуністичної партії та СДПУ(о) репрезентували законопроект про державний нейтралітет України.

Розмова, щоправда, почалася зі скандалу на тридцятій хвилині розлогої доповіді Юрія Соломатіна.

В однієї з присутніх журналісток урвався терпець: "Соломатін, ти не на мітингу! Годі пропаганди, переходь до суті справи!" Народний депутат попросив журналістку "заткнуться". У відповідь пролунала гучна пропозиція представника радіомовлення: "Не ображайте жінку!" Впродовж наступних п'яти хвилин усе відбувалося в цьому стилі. Кожна зі сторін дискусії представила резюме: "Сам дурак!". Проте останнє слово все-таки залишилося за досвідченим бійцем Соломатіним: "Я могу и в лоб дать!" Після чого він виставив свою величну статуру з конференц-зали. А шкода. Бо був найбільшим оригіналом зібрання. Треба було й собі покидати зібрання, та все ж кортіло дізнатися, яке "ноу-хау" винайшли опоненти вступу до НАТО. З'ясувалося, жодного.

Журналісти поцікавились у Володимира Зубанова, як проголошення Україною статусу нейтральної країни узгоджуватиметься з перебуванням на її території російської військової бази. Володимир Олександрович вказав на досвід Фінляндії, проголошення нейтралітету якої сприяло виведенню військ СРСР з її території. Проте не забув додати слово "может быть", зазначивши: "Это вопрос компромисса" з російською стороною.

Запитали й у Леоніда Кравчука: у законопроекті йдеться про неприпустимість перебування на території України військових баз, чи означає це, що військові бази Росії залишатимуться й надалі?

Коли послухаєш Леоніда Макаровича, завше важко пригадати, що ж він сказав, але образ однаковий: вода між пальцями. Відповідь пана Кравчука: "Ми погодилися з цим формулюванням. Це найбільше відповідає інтересам України, інтересам тих країн, з якими ми маємо ухвалені договори". Це все, повна відповідь. Її можна навіть назвати "вичерпною", розшифрувавши езопізми майстра дипломатичного слова. Ось переклад: російські бази – священні корови, й чіпати їх – зась, собі дорожче, руки короткі.

Речники суголосно стверджували: дрейф України в бік НАТО зумовлює погіршення стосунків із Росією. Це варта уваги теза. Тож кореспондент "Віча" попросив Володимира Зубанова уточнити, чи перспектива вступу України до НАТО дестабілізує відносини з Росією, чи все ж агресивна політика Росії примушує Україну шукати підтримки в НАТО. Де причина, а де наслідок?

Володимир Зубанов зазначив, що нині "США та Росія хочуть перетягнути Україну на свій бік". Звинуватив тих політиків, котрі положення про нейтралітет розглядають як тактичне, "спосіб відійти од Росії до США". І попередив: "Не вийде. Росія не зацікавлена, щоб ми туди йшли. Не зацікавлені й у Європі, щоб ми підсилювали вплив НАТО та США на Європейському континенті". Володимир Олександрович припустив можливість економічних санкцій з боку Росії. Нагадав і про воєнну доктрину, підписану Володимиром Путіним у 2000 році: "Росія має право перша застосовувати ядерну зброю в разі небезпек на своєму кордоні". Якщо Україна ввійде до НАТО, то доведеться розташовувати американські бази "під Донецьком, під Львовом. Бо не можна бути трішки вагітною. Тому Росія й нервує". Пролунала й надзвичайно важлива думка: в інтеграції України до НАТО не зацікавлений і Китай. "Можливо, про НАТО через три-чотири роки взагалі забудуть", як забули і про Варшавський договір. "НАТО – це рудимент". До того ж вступ до альянсу посилює і загрозу тероризму.

Володимир Олександрович змалював достеменно епічну картину облоги України. Так і хочеться мовити словами Бориса Пастернака: "Я пропал, как зверь в загоне".

Істинні слова мовив Георгій Крючков: "Тільки дурень міг спровокувати конфлікт навколо Тузли". Це точно. Однак товариш Крючков так і не схотів уточнити, хто ж цей дурень, на якій посаді перебуває. А це не таке вже й дріб'язкове питання. Бо чи надається нейтральним країнам захист від дурисвітства?

Автор: Всеволод РОЗГОН

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня